НАЦІОНАЛЬНЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОСМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В США ТА КНР

Автор(и)

  • Л. В. Сорока Автор

DOI:

https://doi.org/10.32844/ibpala-2024-1.13

Ключові слова:

національні норми, космічна діяльність, регулювання, Сполученні Штати Америки, Китайська народна республіка, міжнародне космічне право

Анотація

Мета статті полягає в тому, щоб на основі теорії права, теорії міжнародного та адміністративного права, думок з цієї проблематики вчених-правників, чинного міжнародного законодавства з’ясувати роль національних норм у врегулюванні космічної діяльності. У статі аналізується досвід США та КНР з питань врегулювання космічної діяльності. Визначено, що національні засади регулювання космічних відносин – це сукупність адміністративних дій конкретної публічної адміністрації щодо регулювання здійснення космічної діяльності певною країною чи її представниками у вигляді правових засобів різнорідного значення, походження та юридичної сили. Констатовано, що відмінною рисою національного космічного права США є те, що воно має тенденцію підлаштовуватись під розвиток космічних технологій та геополітичних подій. Крім зазначеного, космічне законодавство США завжди відстоювала як інтереси у сфері безпеки так і приватні інтереси крупних космічних корпорацій. В свою чергу КНР у боротьбі із США за лідерство у космічній сфері національне законодавство регулює на підставі підзаконних актів та надаючи превагу державній формі власності у космічній індустрії. Робиться висновок про те, що розвиток космічної діяльності – це динамічний процес, що весь час вимагає системного, виваженого та своєчасного реагування як на міжнародному рівні, так і з боку окремої країни. Доведено, що наявність застарілих догматичних розумінь окремих положень міжнародного космічного законодавства в аспекті врегулювання новітніх викликів розвитку суспільних відносин в космічній сфері спричинюють розвитку випереджаючих національних норм космічного права окремих країн. Аналіз досвіду США та КНР як країн із різними суспільно-політичними та економічним устроєм довів, що не зважаючи на протиріччя, які існують в самих країнах та між ними - ці країни однаково вважають Космос простором в якому в майбутньому будуть розгортатися основні події, що будуть мати суттєвий вплив на життя на Землі. Тому обидві країни прикладають значні зусилля для підлаштування свого національного законодавства до сучасних реалій, поки відсутнє модернізоване міжнародне космічне законодавство.

Посилання

Gabrynowicz, J.I. One Half Century and Counting: The Evolution of U.S. National Space Law and Three LongTerm Emerging Issues. Harvard Law & Policy Review. Vol. 4, 2010, pp. 405-426. (in English).

Title 51-National And Commercial Space Programs. United States House of Representatives, 2020. URL: https://uscode.house.gov/browse/prelim@title51&edition=prelim (in English).

Soroka, L. (2020). Administratyvno-pravovyi mekhanizm realizatsii kosmichnoi doktryny Ukrainy [The administrative and legal mechanism for the implementation of the space doctrine of Ukraine]: dysertatsiia na zdobuttia naukovoho stupeniu doktora yurydychnykh nauk: 12.00.07. Kyiv, 387 р. (in Ukrainian).

White Paper on Chinas Space Activities in 2016. China Daily, 2016. URL: http://english.gov.cn/archive/white_paper/2016/12/28/content_281475527159496.htm (in English).

China National Space Administration. Organization&Leader. CNSA, 2020. URL: http://www.cnsa.gov.cn/english/n6465645/n6465650/c6768437/content.html?COLLCC=3470529681& (in English).

Schematic overview of national regulatory frameworks for space activities. A/AC.105/C.2/2014/CRP.5. UNOOSA, 2014 URL: http://www.unoosa.org/pdf/limited/c2/AC105_C2_2014_CRP05E.pdf (in English).

Soroka, L. (2016). Rol natsionalnykh norm kosmichnoho zakonodavstva u vrehuliuvanni kosmichnoi diialnosti [The role of national norms of space legislation in the regulation of space activities]. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho natsionalnoho universytetu, Vyp. 40. Tom 3. рр. 19-22. (in Ukrainian).

Завантаження

Опубліковано

2024-07-29

Номер

Розділ

ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ